22 Mart 2011 Salı

Ananas ve Ananasın faydaları


Güney Amerika'ya özgü bir bitki olan Ananas,hem tropikal,hem de alttropikal ortamlarda yetiştirilir.Daha serin bölgelerde duvarların önünde,bol güneşli alanda veya serada yetiştirilir.
Ananas bitkisinin meyvesi ve sapı bromelain denen bir enzim içerir.Bu emzim proteolitiktir.(proteinleri parçalar).Meyvesi A ve C vitamin kaynağıdır.Manganez,B1 ve B6 vitaminleri ve lif bakımından da zengindir.
Ananasın sağlığa faydaları
Ananasın sapı ve meyvesinde bulunan bromelain,proteinleri parçalar,enflamatuar iyileştirici özellik taşır.Yaralanma ve ameliyat sonrası şişkinlikler için faydaladır.Besin takviyesi olarak alındığında,iltihapları azaltığı,kanın pıhtılaşmasını baskıladığı,bazı tümörlerin büyümesini azaltığı gözlenmiştir.
Antioksan ve bağışıklık sistemine destek:C vitamini suda eriyen bir antioksidan olarak,serbest radikallere karşı savaşarak normal hücrelerin zarar görmesini önler.Kulak enfeksiyonları,soğuk algınlığı ve gribin önlenmesine yardımcıdır.
Makule dejenerasyonuna karşı koruyucu bir etkisi vardır.
Ananasın ham meyvesi iştah açıcı bir etki uyandırır ve hazımsızlık için etkilidir.Olgun meyvesi ise mide asidini ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.
Yorum Gönder